
Det är 60-talet i den amerikanska södern, de svarta har fått rösträtt, men motarbetas och skräms av sina vita grannar. När den svarta aktivisten Vernon Dahmer mördas vill ingen prata med den lokala klanbefläckade polisen. FBI-cheferna väljer då att ta till andra metoder. Den lika svarta agenten Wayne Strider (Yahya Abdul-Mateen II) paras ihop med deras samvetslöse fixare, Greg Scarpa (Mark Wahlberg) en muskulös maffiatorped som två år tidigare lyckades ta reda på var kropparna efter de tre medborgarrättsaktivister som mördats av Ku Klux Klan var begravda. Detta genom att slå sönder knäskålarna på en av de inblandade och mosa hans ansikte.
Förväntningarna på filmen var höga, äntligen något som liknar Mississippi brinner (1988) med Gene Hackman, som handlade om just sökandet efter de försvunna medborgarrättsaktivisterna. Rollerna är visserligen klischéartade, den undergivne och moraliskt drivne Strider krockar med den demoraliserade sociopaten Scarpa. Man kan ogilla det, men jag upptäckte att jag faktiskt gillade rollsättningen och skådespeleriet. Det var tryggt. De mer eller mindre inavlade klanmedlemmarna gör vad som förväntas av dem när de kör runt med sina pickuper och man förfasas över deras omotiverade våld. De utsattas tröstlösa försök att inte hamna i blickfånget.
Filmen sägs bygga på verkliga händelser som varken har bekräftats eller förnekats av FBI. Det bidrar till en nerv genom filmen och även om den inte når upp till föregångaren Mississippi brinner så är den helt klart sevärd. För min del hade den kunnat bli längre och skildra mer av det komplexa samhället när jämlikheten mellan söderns svarta och vita höll på att mejslas fram. Dess efterskalv vibrerar fortfarande i dagens USA.
Betyg: HHH
Distributör: Scanbox
